Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu

Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Adres: Atatürk Caddesi, No: 270/6 İzmir Konak

Telefon: (0232) 421 31 81
 

İzmir Belarus Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

Belarus Fahri Konsolosluğu İzmir ilinin Alsancak semtindedir. Alsancak güzergâhından geçen toplu taşıma araçları Belarus Fahri Konsolosluğuna ulaşım sağlamaktadır.Bornova’dan Alsancak’ a gidebilmek için bazı otobüs numaraları,

 

ESHOT 165 – Evka 4 – Gümrük

 

ESHOT 62 – Bornova Metro – Gümrük

 

ESHOT 63 – Evka 3 Metro – Gümrük

 

Belarus İzmir Fahri Konsolosluk Görevi Nedir?

Belarus Cumhuriyeti Türkiye dış temsilcisi olan Belarus  İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir'de iki yönlü görev üstlenmektedir. İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. Belarus Fahri Konsolosluğu, Belarus Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayaranarak; kısa süreli vize işlemleri, tatil ve her türlü vize başvuru işlemleri için fahri olarak destek vermektedir. Belarus vize başvurularını değerlendirmekle ve karar vermekle yetkili resmi kurumlar Belarus Ankara Büyükelçiliği ve Belarus İstanbul Başkonsolosluğu'dur. Belarus Fahri Konsoloslukları sadece Belarus vatandaşlarına destek olmak için görev üstlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlara seyahat belgesi ve vize verme yetkisine sahip değildir. 

Belarus Vize

Belarus İzmir Fahri Konsolosluk Görev Bölgesi Nedir?

İzmir ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu kişiler için Belarus vize işlem başvurularını Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu’na yapabilirler.

Belarus Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri Ne Zaman?

Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Belarus Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Belarus vize işlemleri için başvuruda bulunacak veya Belarus konsolosluk işlemleri yaptıracak kişilerin aşağıdaki Belarus Cunhuriyeti resmi tatil tarihlerini göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri önerilmektedir.

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 7 Ocak: Noel (Ortodoksların Kutladığı Noel)
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
 • 15 Mart: Anayasa Günü
 • 15 Nisan:Radunitsa
 • 2 Nisan: Belarus ve Rus Halkının Birleşme Günü
 • 10 Nisan: Paskalya
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 9 Mayıs: Zafer Günü
 • 3 Temmuz: Bağımsızlık Günü
 • 7 Kasım: Ekim Devrimi Günü
 • 25 Aralık: Noel

Belarus Konsolosluğu Vize

Beyaz Rusya İzmir Fahri Konsolosluk Vize Başvurusu Nasıl Olur?

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirmek istedikleri seyahat amacına göre Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Ticari Vize, Belarus Misafir Vizesi, Belarus Turistik Vize, Belarus Öğrenim Vizesi ve Belarus Transit Vize kategorilerinden biri ile vize müracaatında bulunmalıdırlar. 

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerin ülkede kalış süresine bağlı olarak Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Transit Vize, Belarus kısa vadeli vize (90 güne kadar) ve Belarus uzun vadeli vize (1 yıl geçerli olup 90 gün kalmalı) talep etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Belarus vizesinin tek girişli mi, çift girişli mi yoksa çok girişli mi olacağı Davet Mektubunda belirtilmelidir.

Belarusça Konsolosluğu İçin Vize Başvuru Formu Nedir?

Belarus seyahati öncesinde vize başvurusu yapacak olan kişilerin Belarus İzmir Fahri Konsolosluk Vize Başvuru Formu doldurmaları gerekmektedir. Belarus vize başvuru formu, Belarus vizesi başvurusu yapıldığına dair resmi bir belgedir. Belarus vize başvurusunun ilk adımını vize başvuru formu oluşturmaktadır. Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu, başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler beyan edilmelidir. Belirtilen forum hususlarına uygun olması gereklidir. Belarus Konsolosluğu başvuru formu ve başvuru evrakları arasında belirtilen bilgilerin birbirini desteklediğini kontrol etmektedirler. Uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşılması durumunda başvuru işlemleri ret ile sonuçlanmaktadır. Başvuru formu tükenmez kalem ile, kitap harfleri ile doldurulmalı ve başvuru evraklarında belirtilen bilgileri destekleyici şekilde yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formunun en alt kısmında bulunan bölüme pasaporttaki imza ile aynı olan imza atılarak başvuru formu doldurma işlemi tamamlanmalıdır.

Belarus Konsolosluğu Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Belarus Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında başvuru sahibini Belarus'a davet eden kişi tarafından hazırlanmış, seyahatin amacının ve şartlarının belirtildiği bir Davet Mektubu sunulmalıdır.

Belarus Ticari Davet Mektubu Örneği için tıklayınız.  

İzmir Belarus Fahri Konsolosluğu Vize Ret Nedenleri?

Belarus vizesi başvurularında, Belarus Konsolosluğu tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu vize işlemleri için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Belarus Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlanmaktadır.  

Belarus vize başvuru formunu bizzat vize alacak kişi tarafından eksiksiz doldurulması gerekir. Formda yanlış bilgi verildiği takdirde, vize talebi sebebi açıklanmadan red olunur. Belarus vize başvurularında sunulan evrakların seyahat amacını kanıtlaması için yeterli bulunmaması; sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belarus vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belarus seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgelerin sunulmaması durumunda Belarus vize müracaatı, vize reddi ile sonuçlanabilir.

İzmir Belarusça Fahri Konsolosluğu Nerededir?

İzmir Fahri Konsolosluğu