Belarus İstanbul Başkonsolosluğu

Belarus Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Adres: Birgül Sokak Toros Villa No : 1/B Florya Bakırköy / İSTANBUL

Telefon: (0212) 573 66 31

İstanbul Belarus Başkonsolosluk Çalışma Saatleri Nedir?

Belarus Başkonsolosluğu hafta içi hergün saat: 08.45-13.00 ve 14.00-18.00 arası, Cuma günleri saat: 08.45-13.00 ve 14.00-16.45 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İstanbul Beyaz Rusya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Ne Zaman?

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri, haftaiçi her gün saat 08:45 ile 18.00 arasındadır. Cumartesi ve Pazar kapalıdır.

Belarus İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Belarus Başkonsolosluğu, İstanbul Avrupa yakasında bulunan Bakırköy ilçesine bağlı Florya semtinde bulunmaktadır. Yeni Kapı – Havalimanı metro hattını kullanarak, Florya semtinde bulunan Belarus Başkonsolosluğu'na rahatlıkla ulaşılmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Mecidiyeköy bölgesinden hareket eden metrobüs ve otobüs seferleri kullanılarak Belarus İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşım sağlanabilir.

  İstanbul Belarusça Başkonsolosluk Görevleri Nedir?

-      Belarus İstanbul Başkonsolosu ve  Belarus Konsolosluğu,  Belarus Cumhuriyeti’nin çıkarlarını ve bulundukları ülkede ikamet eden Belarus vatandaşlarının haklarını korumakla görevlidir.   

-      Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye ile Belarus Devletleri arasında ikili ticari, ekonomik, kültürel ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Belarus vatandaşlarına vatandaşlık hizmetleri vermekle yetkilidir.  

-      Belarus İstanbul Başkonsolosluğu, Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin Belarus vize işlemlerini gerçekleştirmekle sorumludur.

-      Türkiye’de yaşayan Belarus vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlerini yürütmek Belarus İstanbul Başkonsolosluğunun yükümlülüğündedir.  

-      Belarus Cumhuriyeti kanunları uyarınca Belarus Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplamak Belarus İstanbul Başkonsolosluğunun görevidir. 

Belarus Cumhuriyeti Başkonsolosluk Görev Bölgesi Neresidir?

Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Yalova illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu kişiler, Belarus vize işlemleri için Belarus İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

 

Belarus Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Vize İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Hafta içi hergün saat: 09.30 – 11.00 arasında vize başvuruları kabul etmektedir.
Pasaport  saat: 15.00 – 16.00 arasında teslim edilir. 

 

Belarus Konsolosluğu

 

Belarus Vatandaşlık İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Hafta içi hergün saat: 11.00 – 12.30 arasında Belarus vatandaşlarının işlemlerini kabul etmektedir. 
Evrak teslim saatleri: 16.00 – 17.00 arasında yapılır.

Belarus Konsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri Ne Zaman?

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Belarus Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Belarus vize işlemleri için başvuruda bulunacak veya Belarus konsolosluk işlemleri yaptıracak kişilerin aşağıdaki Belarus Cunhuriyeti resmi tatil tarihlerini göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri önerilmektedir.

Yeni Yıl: 1 Ocak
Noel (Ortodoksların Kutladığı Noel) 7 Ocak
Vatan Savunucularının ve Belarus Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Günü: 23 Şubat
Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart
Anayasa Günü: 15 Mart
Radunitsa: Her yıl değişiyor.
Belarus ve Rus Halkının Birleşme Günü: 2 Nisan
Paskalya: Her yıl değişiyor
Ölüler Bayramı: 21 Nisan
Zafer Günü :9 Mayıs
Bağımsızlık Günü: 3 Temmuz
Ekim Devrimi Günü: 7 Kasım
Noel: (Katolik İnancına Göre Hz. İsa’nın Doğum Günü) 25 Aralık 

Belarus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirmek istedikleri seyahat amacına göre Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Ticari Vize, Belarus Misafir Vizesi, Belarus Turistik Vize, Belarus Öğrenim Vizesi ve Belarus Transit Vize kategorilerinden biri ile vize müracaatında bulunmalıdırlar. 

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerin ülkede kalış süresine bağlı olarak Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Transit Vize, Belarus kısa vadeli vize (90 güne kadar) ve Belarus uzun vadeli vize (1 yıl geçerli olup 90 gün kalmalı) talep etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Belarus vizesinin tek girişli mi, çift girişli mi yoksa çok girişli mi olacağı Davet Mektubu'nda belirtilmelidir.

Beyaz Rusya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Belarus seyahati öncesinde vize başvurusu yapacak olan kişilerin Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu doldurmaları gerekmektedir. Belarus vize başvuru formu, Belarus vizesi başvurusu yapıldığına dair resmi bir belgedir. doldururken formu dikkatle okumalı ve hatasız yanıtlar vermelisiniz. Belarus vize başvurusunun ilk adımını vize başvuru formu oluşturmaktadır. Belarus Konsolosluğu, başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler beyan edilmelidir. Belarus Konsolosluğu başvuru formu ve başvuru evrakları arasında belirtilen bilgilerin birbirini desteklediğini kontrol etmektedirler. Uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşılması durumunda başvuru işlemleri ret ile sonuçlanmaktadır. 

Başvuru formu tükenmez kalem ile, kitap harfleri ile doldurulmalı ve başvuru evraklarında belirtilen bilgileri destekleyici şekilde yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formunun en alt kısmında bulunan bölüme pasaporttaki imza ile aynı olan imza atılarak başvuru formu doldurma işlemi tamamlanmalıdır.


 İstanbul Belarus Başkonsolosluk Davetiyesi Nedir?

Belarus Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında başvuru sahibini Belarus'a davet eden kişi tarafından hazırlanmış, seyahatin amacının ve şartlarının belirtildiği bir Davet Mektubu sunulmalıdır.

Belarus Ticari Davet Mektubu Örneği için tıklayınız.  

Belarus Vize Ücreti Ne Kadardır? (2021)

B TİPİ TRANSİT VİZE

VİZE TİPİ                                                                  NORMAL             EKSPRES 

Tek Girişli 20 Euro  40 Euro
Çift Girişli   30 Euro 60 Euro
Çok Girişli     40 Euro 80 Euro
Grup Tek Girişli (kişibaşı)  10 Euro 20 Euro
Grup Çift Girişli (kişibaşı) 15 Euro 30 Euro

   

C TİPİ KISA SÜRELİ VİZE

VİZE TİPİ                                                               NORMAL               EKSPRES                           

Tek Girişli  60 Euro 120 Euro
Çift girişli    90 Euro    180 Euro
Çok girişli 120 Euro 240 Euro
Grup tek girişli (kişibaşı)  10 Euro 20 Euro
Grup çift girişli (kişibaşı) 15 Euro 30 Euro

 

D tipi — Uzun vadeli Vize

 

Çok girişli

 

150 Euro

 

300 Euro


**14 yaşından küçük kişiler için Belarus vize ücreti alınmaz.

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ret Nedenleri?

Belarus vizesi başvurularında, Belarus Konsolosluğu tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belarus vize işlemleri için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Belarus Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlanmaktadır.  

Belarus vize başvuru formunu bizzat vize alacak kişi tarafından eksiksiz doldurulması gerekir. Formda yanlış bilgi verildiği takdirde, vize talebi sebebi açıklanmadan red olunur. 

Belarus vize başvurularında sunulan evrakların seyahat amacını kanıtlaması için yeterli bulunmaması; sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belarus vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belarus seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgelerin sunulmaması durumunda Belarus vize müracaatı, vize reddi ile sonuçlanabilir.

 

Belarus Konsolosluğu

 Belarus Cumhuriyeti Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Belarus Cumhuriyeti'nin Türkiye’de Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu ve Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Türkiye Belarus temsilcilikleri şunlardır:
 

-     Belarus Ankara Büyükelçiliği

-     Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Antalya Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Adana Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Alanya Fahri Konsolosluğu

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Nerededir?

İstanbul Başkonsolosluğu