Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu

Bursa Belarus Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Ladin Sitesi No:7 Bademli, Mudanya-Bursa

Telefon: (224) 549 05 20

e-mail: belarusbursa@gmail.com

 

Belarus Bursa Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Belarus Fahri Konsolosluğu Bursa ilinin Mudanya ilçesindedir. Mudanya güzergâhından geçen toplu taşıma araçları Belarus Fahri Konsolosluğuna ulaşımı sağlamaktadır.

Bursa Belarus Cumhuriyeti Fahri Konsolosluk Görevi Nedir?

Belarus Cumhuriyeti Türkiye fahri temsilcisi olan Bursa Belarus Fahri Konsolosluğu, Bursa'da iki yönlü görev üstlenmektedir. İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla çalışmalarını yürütmektedir.  Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu, Belarus Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayaranarak; kısa süreli vize işlemleri, tatil ve bazı konsolosluk işlemleri için fahri olarak destek vermektedir. Belarus vize başvurularını değerlendirmekle ve karar vermekle yetkili resmi kurumlar Belarus Ankara Büyükelçiliği ve Belarus İstanbul Başkonsolosluğu'dur. Belarus Fahri Konsoloslukları sadece Belarus vatandaşlarına yardımcı olmak amacıyla görev üstlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlara seyahat belgesi ve vize verme yetkisine sahip değildir. 

Bursa Fahri Konsolosluğu Belarus Görev Bölgesi Neresidir?

Bursa ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu kişiler için Belarus vize işlem başvurularını Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu’na yapabilirler.

Bursa Fahri Konsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Belarus Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Belarus vize işlemleri için başvuruda bulunacak veya Belarus konsolosluk işlemleri yaptıracak kişilerin aşağıdaki Belarus Cunhuriyeti resmi tatil tarihlerini göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri önerilmektedir.

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 7 Ocak: Noel (Ortodoksların Kutladığı Noel)
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
 • 15 Mart: Anayasa Günü
 • 15 Nisan:Radunitsa
 • 2 Nisan: Belarus ve Rus Halkının Birleşme Günü
 • 10 Nisan: Paskalya
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 9 Mayıs: Zafer Günü
 • 3 Temmuz: Bağımsızlık Günü
 • 7 Kasım: Ekim Devrimi Günü
 • 25 Aralık: Noel

Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Türleri Nelerdir?

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler, ülkeye gerçekleştirmek istedikleri seyahat amacına göre Belarus Fahri Konsolosluğundan Belarus Ticari Vize, Belarus Misafir Vizesi, Belarus Turistik Vize, Belarus Öğrenim Vizesi ve Belarus Transit Vize kategorilerinden biri ile vize müracaatında bulunmalıdırlar. Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerin ülkede kalış süresine bağlı olarak Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Transit Vize, Belarus kısa vadeli vize (90 güne kadar) ve Belarus uzun vadeli vize (1 yıl geçerli olup 90 gün kalmalı) talep edilmektedir. Ayrıca Belarus vizesinin tek girişli mi, çift girişli mi yoksa çok girişli mi tercih edildiği Belarus Davet Mektubu'nda belirtilmelidir.

Belarus Bursa Fahri Konsolosluk Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belarus seyahati öncesinde vize başvurusu yapacak olan kişilerin Belarus Bursa Fahri Konsolosluk Vize Başvuru Formu doldurmaları gerekmektedir. Belarus vize başvuru formu, Belarus vizesi başvurusu yapıldığına dair resmi bir belgedir. Formu dikkatli doldurmak ve istenilen bilgileri sunmak önemlidir. Belarus vize başvurusunun ilk adımını vize başvuru formu oluşturmaktadır. Belarus Konsolosluğu, başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler beyan edilmelidir. Belarus Konsolosluğu başvuru formu ve başvuru evrakları arasında belirtilen bilgilerin birbirini desteklediğini kontrol etmektedirler. Uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşılması durumunda başvuru işlemleri ret ile sonuçlanmaktadır. Başvuru formu tükenmez kalem ile kitap harfleri ile doldurulmalı ve başvuru evraklarında belirtilen bilgileri destekleyici şekilde yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formunun en alt kısmında bulunan bölüme pasaporttaki imza ile aynı olan imza atılarak başvuru formu doldurma işlemi tamamlanmalıdır.

Belarus konsolosluğu vize


Bursa Belarus Konsolosluğu Davet Mektubu Nedir?

Belarus Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında başvuru sahibini Belarus'a davet eden kişi tarafından hazırlanmış, seyahatin amacının ve şartlarının belirtildiği bir Davet Mektubu sunulmalıdır.

Belarus Ticari Davet Mektubu Örneği için tıklayınız.  

Belarus Bursa Konsolosluğu Vize Ret Nedenleri?

Belarus vizesi başvurularında, Belarus Konsolosluğu tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belarus vize işlemleri için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Belarus Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlanmaktadır.  

Belarus vize başvuru formunu bizzat vize alacak kişi tarafından eksiksiz doldurulması gerekir. Formda yanlış bilgi verildiği takdirde vize talebi sebebi açıklanmadan red olunur. 

Belarus vize başvurularında sunulan evrakların seyahat amacını kanıtlaması için yeterli bulunmaması; sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belarus vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belarus seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgelerin sunulmaması durumunda Belarus vize müracaatı, vize reddi ile sonuçlanabilir.

 

Belarus Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosluğu Nerededir?

Bursa Fahri Konsolosluğu