Belarus Ankara Büyükelçiliği

Belarus Büyükelçiliği

Belarus Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Adres: Abidin Daver Sokak. No: 17 Çankaya, Ankara

Telefon: 0312 441 67 60-70
e-mail: turkey@mfa.gov.by, turkey.consul@mfa.gov.by

Belarus Vatandaşları için, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği için acil hattını devreye sokmuştur. Kendi vatandaşlarının gerekli durumlarda Büyükelçiliğe ulaşmasını kolaylaştıran telefon: +90 0533 708 84 75 olarak belirtilmiştir. Tatil günlerinde de ulaşılmaktadır.

Belarus Ankara Büyükelçiliği Nasıl Gidilir?

Belarus Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya İlçesinin Güzeltepe Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Belarus Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanabilir.  

Ankara Oran Sitesi bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya Caddesi'ne ulaşmak kolaydır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan Belarus Ankara Büyükelçilği'ne ulaşılır.   

Ankara Esenboğa Havaalanı, Çevre Yolu üzerinden Belarus Büyükelçiliği'ne uzaklık yaklaşık 60 km normal trafik seyri halinde araç ile ulaşım 50 dakika sürmektedir.

Ankara Belarus Büyükelçiliğinin Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

Belarus Ankara Büyükelçiliği Pazartesi - Perşembe günleri Saat: 08.45 — 18.00 arası Cuma günleri Saat: 08.45 — 16.45 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir. Öğle tatili Saat: 13.00 — 14.00'dır.

Belarus Ankara Büyükelçiliğinde vize işlemleri için, başvurular için saat 09.00-11.00 arasında  vize iade işlemleri ise, 16.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Belarus Büyükelçiliğinin Görevleri Nelerdir?

Belarus Büyükelçiliği ve Belarus Başkonsolosluğu, Türkiye Devleti sınırları içinde Belarus Devleti’nin ekonomik, siyasi ve kültürel haklarını korumakla ve  ülkede bulunan Belarus vatandaşlarının himayesi ve güvenliğinden sorumludur. Belarus Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile Belarus Devletleri arasında ikili ticari, yatırım ve ekonomik ilişkileri geliştirmek. Belarus Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi Servisi, Belaruslu ve Türk işletmelere ticaret, yatırım, üretim, üçüncü ülkelerin (BDT, Yakındoğu, Afrika ve diğer) piyasalarına ortak girişe ilişkin uzun vadeli ticari temasların kurulmasında destek faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, Ankara Belarus Büyükelçiliği Türk şirketlerinin taleplerine uygun olarak Belarus ihracatçılarının mal tekliflerini, iş ve ilgi alanlarına giren konularda yatırım projeleri ile ilgili danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Türkiye’de yaşayan Belarus vatandaşlarının evlenme- doğum- ölüm işlemleri, noter işlemleri ve pasaport yenileme gibi işleri Belarus Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Belarus Ankara Büyükelçiliği,  Belarus Devleti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin Belarus vize işlemlerini yapmaktadır. Belarus kanunları uyarınca Belarus Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri Belarus Büyükelçiliği tarafından toplanır. 

Ankara Belarus  Büyükelçiliği Görev Bölgesi Neresi?

Ankara ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar, Belarus vize işlemlerini Ankara Belarus Büyükelçiliği’nden yapabilirler.

Belarus Konsolosluğu

Belarus Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Ne Zaman?

Belarus Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Belarus Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Belarus vize işlemleri için başvuruda bulunacak veya Belarus konsolosluk işlemleri yaptıracak kişilerin aşağıdaki Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi tatil tarihlerini göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri önerilmektedir.

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 7 Ocak: Noel (Ortodoksların Kutladığı Noel)
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
 • 15 Mart: Anayasa Günü
 • 15 Nisan:Radunitsa
 • 2 Nisan: Belarus ve Rus Halkının Birleşme Günü
 • 10 Nisan: Paskalya
 • 21-23 Nisan: Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 9 Mayıs: Zafer Günü
 • 3 Temmuz: Bağımsızlık Günü
 • 7 Kasım: Ekim Devrimi Günü
 • 25 Aralık: Noel

Belarus Büyükelçiliği Vize Başvuru Türleri Nelerdir?

 

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirmek istedikleri seyahat amacına göre Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Ticari Vize, Belarus Misafir Vizesi, Belarus Turistik Vize, Belarus Öğrenim Vizesi ve Belarus Transit Vize kategorilerinden biri ile vize müracaatında bulunmalıdırlar. 

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerin ülkede kalış süresine bağlı olarak Belarus Konsolosluğu’ndan Belarus Transit Vize, Belarus kısa vadeli vize (90 güne kadar) ve Belarus uzun vadeli vize (1 yıl geçerli olup 90 gün kalmalı) talep etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Belarus vizesinin tek girişli mi, çift girişli mi yoksa çok girişli mi olacağı Davet Mektubu'nda belirtilmelidir.

Belarusça Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nedir?

Belarus seyahati öncesinde vize başvurusu yapacak olan kişilerin Belarus Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu doldurmaları gerekmektedir. Belarus vize başvuru formu, Belarus vizesi başvurusu yapıldığına dair resmi bir belgedir. Belarus vize başvurusunun ilk adımını vize başvuru formu oluşturmaktadır. Belarus Büyükelçiliği; başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak bilgiler verilmelidir.

Belarus Konsolosluğu başvuru formu ve başvuru evrakları arasında belirtilen bilgilerin birbirini desteklediğini kontrol etmektedirler. Uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle karşılaşılması durumunda başvuru işlemleri ret ile sonuçlanmaktadır. Başvuru formu tükenmez kalem ile, kitap harfleri ile doldurulmalı ve başvuru evraklarında belirtilen bilgileri destekleyici şekilde yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formunun en alt kısmında bulunan bölüme pasaporttaki imza ile aynı olan imza atılarak başvuru formu doldurma işlemi tamamlanmalıdır.

Belarus Büyükelçilik Davet Mektubu Nedir?

Belarus Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularında başvuru sahibini Belarus'a davet eden kişi tarafından hazırlanmış, seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği bir Davet Mektubu sunulmalıdır.

Belarus Ticari Davet Mektubu Örneği için tıklayınız.  

Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliği Vize Reddinin Nedenleri?

Belarus vizesi başvurularında, Belarus Konsolosluğu tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belarus Ankara Büyükelçiliği vize işlemleri için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Belarus Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlanmaktadır.  

Belarusça Ankara Büyükelçiliği vize başvuru formunu bizzat vize alacak kişi tarafından eksiksiz doldurulması gerekir. Formda yanlış bilgi verildiği takdirde, vize talebi sebebi açıklanmadan red olunur. 

Belarus vize başvurularında sunulan evrakların seyahat amacını kanıtlaması için yeterli bulunmaması; sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belarus vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belarus seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgelerin sunulmaması durumunda Belarus vize müracaatı, vize reddi ile sonuçlanabilir.

 

Belarus Konsolosluğu

 

Beyaz Rusya Büyükelçiliğinin Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Belarus’un Türkiye’de Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu ve Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Türkiye’deki Belarus Konsoloslukları aşağıdaki gibidir:
 

-     Belarus İstanbul Başkonsolosluğu

-     Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Antalya Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Adana Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Bursa Fahri Konsolosluğu

-     Belarus Alanya Fahri Konsolosluğu

Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliği Nerededir?

Ankara Büyükelçiliği